GPS cihazları ihtiyacı karşılıyor mu?

Navigasyon Cihazı Satınalma Rehberi

Navigasyon Cihazı Satınalma Rehberi

Gps Navigasyon cihazları, bilmediğiniz yerlere giderken size yol gösterir, dilediğinizde örneğin trafiğin yoğun olduğunu gördüğünüzde alternatif yollar önerir ve her geçen gün artan sayıdaki multimedya özellikleri ile yolculuğunuz sırasında size ve ailenize keyifli vakit geç...

Navigasyon Cihazında Bluetooth Ne İşe Yarar?

Navigasyon Cihazında Bluetooth Ne İşe Yarar?

Navigasyon cihazında bluetooth özelliğinin olması, cep telefonunuz da bluetooth özelliğine sahipse, sürücüye sürüş sırasında telefon görüşmeleri için ellerini kullanmayacağı için hem rahatlık hem de sürüş güvenliği sağlar.

Türkiye Navigasyon Sektörü'ndeki Firmalar

Türkiye Navigasyon Sektörü'ndeki Firmalar

Tüm dünyada hızla gelişen ve büyüyen gps ile navigasyon sektöründe hizmet veren şirketlerin sayısı ve bu şirketlerin sunduğu ürün ve hizmetler her geçen gün artmaya devam ediyor.

GPS sistemleri nasıl çalışıyor?

GPS sistemleri nasıl çalışıyor?

GPS (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar.

GPS Hayatımıza Neler Katar?

GPS Hayatımıza Neler Katar?

Navigasyon cihazları, araçlar, sürücüler ve hatta yayalar için artık bir lüks değil, çok gerekli bir donanım hatta bir ihtiyaçtır. Gps teknolojileri, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlar, kaybolmanızı önler. Hayatınıza kattıklarını gördükten sonra navigasyon cihazınız...

TMC Nedir? PDF Yazdır e-Posta
(3 oy, ortalama 3.33 )
Pazartesi, 02 Kasım 2009 00:00

TMC (Trafic Message Center); gerçek zamanlı trafik ve hava bilgilerini yayınlamak için kullanılan bir FM Radyo Veri Sistemi (RDS) özel uygulamasıdır.

 

Bir RVS-TMK alıcısı trafik bilgilerini alır, çözer ve görsel veya sesli 'trafik alarmlarına' dönüştürür. Navigasyon cihazının ekranında görünen uyarı sembolleriyle sorunun tam olarak nerede olduğu kullanıcıya gösterilir. Ve veriler doğrudan cihaza entegre edildiğinden otomatik olarak bir alternatif rota önerilir.

RVS_TMK nasıl çalışır?
TMK trafik bilgi sistemleri veri toplayıcılar, bilgi sağlayıcılar, yayıncılar ve araç ve navigasyon üreticileri tarafından adapte edilen global standarta uygundur.

Trafik akışı, olaylar, hava durumu, vb. konularla ilgili veriler çeşitli kaynaklardan (trafik izleme sistemleri, acil durum hizmetleri, sürücü geri bildirimleri vb.) toplanarak bir merkezi bilgi merkezinde bir araya getirilir ve TMK bilgi servisi sağlayıcısına aktarılır.

TMK mesajları çok sayıda bilgi içerir:

  • Tanımlama

Trafik sorununun nedeni ve ciddiyeti

  • Konum

Etkilenen alan, yol veya belirli konum

  • Yön

Etkilenen trafik yönleri

  • Boyut

Sorunun her yönde ne kadar yayıldığı

  • Süre

Sorunun trafik akışını ne kadar süre etkileyeceği

  • Sapma önerisi

Tıkanıklıktan kaçınmak için alternatif rotalar

Servis saglayici mesajı kodlar ve normal FM radyo yayınları içinde RVS (Radyo VeriSistemi) olarak yayınlayan FM radyo yayıncılarına gönderir. Daha sonra navigasyon cihazındaki TMK kod çözücüsü mesajı çözer ve görsel ya da sözlü bir mesaj olarak sunar. Olayın trafik bilgi merkezine ilk rapor edilmesiyle, RVS TMK alıcısının mesajı alması arasında genellikle sadece 30 saniye vardır.

Son Güncelleme: Perşembe, 26 Kasım 2009 18:26