GPS cihazları ihtiyacı karşılıyor mu?

Navigasyon Cihazı Satınalma Rehberi

Navigasyon Cihazı Satınalma Rehberi

Gps Navigasyon cihazları, bilmediğiniz yerlere giderken size yol gösterir, dilediğinizde örneğin trafiğin yoğun olduğunu gördüğünüzde alternatif yollar önerir ve her geçen gün artan sayıdaki multimedya özellikleri ile yolculuğunuz sırasında size ve ailenize keyifli vakit geç...

Navigasyon Cihazında Bluetooth Ne İşe Yarar?

Navigasyon Cihazında Bluetooth Ne İşe Yarar?

Navigasyon cihazında bluetooth özelliğinin olması, cep telefonunuz da bluetooth özelliğine sahipse, sürücüye sürüş sırasında telefon görüşmeleri için ellerini kullanmayacağı için hem rahatlık hem de sürüş güvenliği sağlar.

Türkiye Navigasyon Sektörü'ndeki Firmalar

Türkiye Navigasyon Sektörü'ndeki Firmalar

Tüm dünyada hızla gelişen ve büyüyen gps ile navigasyon sektöründe hizmet veren şirketlerin sayısı ve bu şirketlerin sunduğu ürün ve hizmetler her geçen gün artmaya devam ediyor.

GPS sistemleri nasıl çalışıyor?

GPS sistemleri nasıl çalışıyor?

GPS (Global Positioning System; Küresel Konumlama Sistemi), düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır ve uydularla arasındaki mesafeyi ölçerek dünya üzerindeki kesin yeri tespit etmeyi mümkün kılar.

GPS Hayatımıza Neler Katar?

GPS Hayatımıza Neler Katar?

Navigasyon cihazları, araçlar, sürücüler ve hatta yayalar için artık bir lüks değil, çok gerekli bir donanım hatta bir ihtiyaçtır. Gps teknolojileri, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlar, kaybolmanızı önler. Hayatınıza kattıklarını gördükten sonra navigasyon cihazınız...

Navigasyon nedir? PDF Yazdır e-Posta
(88 oy, ortalama 4.31 )
Pazar, 20 Aralık 2009 00:00

Navigasyon (seyir veya seyrüsefer) bir noktadan başka bir noktaya gitmek için en elverişli yolu tayin etme ve seferi uygulamadır. Genellikle bir denizcilik terimi olarak kullanılsa da, iki nokta arasındaki yolun önceden belirlenmiş olmadığı kara ve hava yolculuklarında da navigasyon yapılır.

Navigasyon sürecinin başlıca adımları şunlardır :

 • Uydudan alınan sinyaller doğrultusunda bulunulan noktanın tespiti yani enlem ve boylam olarak koordinatların belirlenmesi
 • Navigasyon datasında bulunulan noktanın tespiti
 • Navigasyon datasında girilen adresin (noktanın) yani gidilmek istenilen yerin bulunması
 • Bulunulan noktadan ulaşılmak istenen noktaya rotanın hesaplanması, güzergahın belirlenmesi; Bu adımda doğru yönde ilerlenmesinin yanı sıra en kolay, hızlı, vb. yolun seçilmesi gibi amaçlar da güdülebilir. Çoğu kez bu amaçlar arasında en uygun dengeyi kuran rota seçilir.
 • Belirlenen bilgilerin hedefe ulaşıncaya kadar geçen süreçte cihazın dahili hoparlörü ve dokunmatik LCD ekranı aracılığıyla görsel ve işitsel olarak aktarım
 • Gidilecek yere varıldığının tespiti. Navigasyon süresince kontrol amacıyla sürekli yapılmasını gerektirir.

Günümüzde navigasyon başta savunma olmak üzere birçok alanda kullanılmakta ve bunun için pekçok farklı teknik kullanılmaktadır. Kara yolculuklarında kullanılan ise seyrüsefer uyduları tarafından yayınlanan gps sinyallerinden yararlanılarak yapılan navigasyondur.

Seyrüsefer uyduları, yeryüzünün 150 bin mil üstünde bulunan toplam 24 uydudan oluşmaktadır. Enlem, boylam, irtifa ve zaman olmak üzere dört tür bilgi taşıyan radyo dalgaları yayan bu uyduların her birinin kendine özgü bir protokolünün bulunması, uydu bağlantılı navigasyon sistemlerinin temeli olan ve yeryüzünde üslendirilen GPS (Global Positioning System= Küresel Konumlandırma Sistemi) tarafından tanınmasını sağlamaktadır. GPS, kokpite monte edilen küçük bir alıcı aracılığıyla toplanan bu verileri kullanarak kendi konumunu hesaplar. Teoride en az dört uydudan alınan veriler yüzde yüz doğruluk için yeterlidir; ancak pratikte aslında durum bundan biraz farklıdır. Uyduların sahibi olan ABD Ordusu, uyduların düşmanlar tarafından kullanılmasını engellemek için yayınlara değişken bir hata kodu girmekte ve bu da normalde 100 metre olan yanlışlık payını 300 metreye çıkarmaktadır. Elbette sırları elinde bulunduran ABD Ordusu yüzde yüze yakın bir doğruluk payıyla çalışıyor, ancak yerel bilgiler kullanması gereken otomobil GPS sistemleri bunun için araçtaki hız sensöründen ve GPS'teki pusula ya da ciroskoptan gelen bilgileri hesaba katarak uydu verilerini dijital haritalarla karşılaştırıyor. Bu sistemler özel olarak hazırlanan dijital harita verilerini kullanıyorlar.

GPS sayesinde mevcut konumu tespit ederek, belirlenen varış noktasına, sesli ve görsel yönlendirmelerle doğru bir şekilde ulaşılmasını sağlayan sistemlere "Navigasyon Sistemi" adı verilir. Navigasyon sistemlerinde, üzerinde gps alıcısı bulunan elektronik cihazlar kullanılır. Bu elektronik cihazlar, özel olarak navigasyon için tasarlanmış PND (Taşınabilir Navigasyon Cihazı), cep bilgisayarları, cep telefonları veya araca entegre gps sistemleri olabilir. Bu cihazlar üzerinde özel olarak hazırlanmış navigasyon yazılımı ve sayısal harita bulunur.

Nasıl Çalışıyor?

 1. Navigasyon cihazında bulunan GPS alıcısı, uydu sinyalleri aracılığıyla bulunduğunuz koordinatı belirler.
 2. Bu koordinat, navigasyon yazılımı aracılığıyla cihazın ekranına dijital harita olarak yansıtılır. Bulunulan konum cihazın ekranında detaylı olarak görülür.
 3. Ulaşılmak istenilen adres ya da cihazda önceden kayıtlı bilinen yer dokunmatik ekran veya tuşlar aracılığıyla seçilir.
 4. Hedef olarak tespit edilen varış noktasına, tercihler doğrultusunda en yakın güzergâhtan ulaşılması için rota saniyeler içinde hesaplanır.
 5. Araç hareket halindeyken, uydudan gelen sinyaller sayesinde rota, gerçek zamanlı olarak güncellenir ve rota dışına çıkılsa bile saniyeler içinde yeni rota oluşturulur.
 6. Ekrandaki dijital harita, işaret ve yönlendirmeler yardımıyla adım adım kullanıcıyı hedefe yönlendirir.
 

Son Güncelleme: Pazar, 27 Aralık 2009 22:42
 

Yorumlar 

 
+1 #1 çok süper harika 2011-07-05 06:09
gerçektende çok süper çok harika daha önceden duymuştum ama inanmamıştım böyle bir şeyin olacağını sesli olarakda ikaz edip yönlendireni varmış doğru ola bilirmi bilmiyorum saygılarımla
Alıntı